ALBERTO TREVISAN. "WATERFARVE VENEDIG SANTA MARIA DELLA SALUTE" Natscene med gondolier, omkring 1960/70.
262096. ALBERTO TREVISAN. "WATERFARVE VENEDIG SANTA MARIA DELLA SALUTE" Natscene med gondolier, omkring 1960/70.
Afbildning af vandet ud for Santa Maria della Salute i skarpt måneskin. Fin akvarel af Alberto Trevisan (1919 - 1978), kendt for sine syn på Venedig fra 1960'erne og 1970'erne. Signeret nederst til højre, udateret. ramme: ca. 61x44 cm.
Akvarel i rigtig god stand, ramme med enkelte afslag.