259223. SEKRETÆR, anden halvdel af 1800-tallet.
Skriveklap med indvendigt skuffebeslag, låge, ahornrum fås. 4 større skuffer. Nøgleplader i præget læder. Skuffeknopper ben.
Højde 136, længde 106, bredde 46 cm.
Proviniens; ejendom efter kunstneren Wanja "Nones" Håkansson, Götene.
Slitage, tørre revner, løse knogler, skader, en kasseknop mangler.
Nøgle/nøgler findes