KASSE, almindelig mand, "Västgötaskrin", 1600-tallet.

2591355. KASSE, almindelig mand, "Västgötaskrin", 1600-tallet.

Rigelig dekoration i udskåret snit. Beslag af smedning. Længde 25,5, bredde 25,5, højde ca 16 cm.

Alders slid. En gennemgående revne i låget. To revner i bunden. Lås mangler.
indvendig luge senere, låseplade senere.

Tema

Christmas Sale

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Christmas Sale

Antal besøg: 1.148