FOOD SERVICE, ca. 61 dele, "Irene", Rörstrand, århundredeskiftet 1900.
257514. FOOD SERVICE, ca. 61 dele, "Irene", Rörstrand, århundredeskiftet 1900.
Dekoration af blomster med turkis kant.
24 flade tallerkener, diameter 25,2 cm.
8 dybe tallerkener, diameter, 24,7 cm.
14 starttallerkener, diameter, 18,1 cm.
8 stk tallerkener, diameter 16,3 cm.
3 ovale serveringsfade, 28 - 39 cm.
1 rundt serveringsfad, diameter 32,3 cm 1 rombeformet serveringsskål, længde 30,3 cm.
1 sauceskål med fad, længde 20 cm, højde 9 cm.
Mindre Brugsslitage og ridser, en lille tallerken med hårgrænse.