MARCUS LÖVBLAD. Skulptur, terracotta, monogram signeret.

254736. MARCUS LÖVBLAD. Skulptur, terracotta, monogram signeret.

Højde 23,5 cm.

Billedhugger, født 1895 i Njurunda, død 1974. Han studerede på Kunstakademiet og Tekniske Skolen i Stockholm, også i Paris.

Offentlig udsmykning: Morgenrødme, i forgyldt bronze, uden for Stockholms Rådhus, portalfigur og relief i Njurunda gravkapel, børneportrætter og små skulpturer. I 1961-1962 modtog Alnö Kirke elleve skulpturer, udført af ham, med motiver fra Det Gamle og Nye Testamente og fra Svenska Kyrkans historie.
Han modtog 2. præmie i konkurrencen om springvandet til Lund Stortorg.

Ingen anmærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Højde 23,5 cm.

Ingen anmærkninger.

Antal besøg: 2.178