MARCUS LÖVBLAD. Skulptur, terracotta, monogram signeret.
254736. MARCUS LÖVBLAD. Skulptur, terracotta, monogram signeret.
Højde 23,5 cm.
Billedhugger, født 1895 i Njurunda, død 1974. Han studerede på Kunstakademiet og Tekniske Skolen i Stockholm, også i Paris.
Offentlig udsmykning: Morgenrødme, i forgyldt bronze, uden for Stockholms Rådhus, portalfigur og relief i Njurunda gravkapel, børneportrætter og små skulpturer. I 1961-1962 modtog Alnö Kirke elleve skulpturer, udført af ham, med motiver fra Det Gamle og Nye Testamente og fra Svenska Kyrkans historie.
Han modtog 2. præmie i konkurrencen om springvandet til Lund Stortorg.
Højde 23,5 cm.