CAVALRY SWORD 1915, WW1, England.

2528810. CAVALRY SWORD 1915, WW1, England.

Kavalersværd med tilhørende sværdskede fra 1915.
Klingemærket, EFD (proof-mark Enfield), 75, 7A, JA, E, 1915.
For yderligere mærkning se billeder.
Samlet længde ca 112 cm Bladlængde 88 cm Indsenderen har arvet netop dette sværd fra soldaten, der brugte det i England under 1. Verdenskrig.

Brugsslitage, buler og ridser på sværdskeden.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 486