RØJELSESBRÆNDER, cloisonné, Kina, 18./19 århundrede.

251702. RØJELSESBRÆNDER, cloisonné, Kina, 18./19 århundrede.

Kugleformet med en forgyldt midterbule og en aftrappet kant, denne med lodret fastgjorte håndtag. På tre koniske fødder. Det høje, trappede låg med matchende knop over forgyldt lotusbladbeslag. Stiliserede "taotie"-masker, ornamenter og ranker på en lyseblå baggrund med "leiwen"-mønstre i flerfarvet celleemalje.
Højde 43 cm.

Håndtagene er noget bulede og stødte, minimale afslag.

Få foretaget en gratis vurdering!

Højde 43 cm.

Auktionshaus Dannenberg
Antal besøg: 1.641