2480404. JULIUS BRETZ. Maleri, stykke jord, 1905.
Julius Bretz (1870-1953), maleri, stykke jord, olie på panel 1905. Repræsentation af et landskab befolket af et gammelt træ med lade, signeret og dateret nederst til højre, 25,5x34cm (35x44cm).
Lille revne i malingslaget og isoleret minimal afslidning af maling.