HALSKÆDE, "Spectra", sølv og akryl, Björn Weckström for Lapponia, 1974 - 1979.
246093. HALSKÆDE, "Spectra", sølv og akryl, Björn Weckström for Lapponia, 1974 - 1979.
Ledstangsled, længde 77 cm. Vedhæng i abstrakt form af sølv og akryl, delvist farvet i blåt og grønt, højde ca. 82 mm. Pendlen er elektrificeret med en indbygget lampe.
Brugsslitage, del af led let skævt. Enkelte ridser på bagsiden af vedhænget.