244549. VAS og LAMPEKOP, 2 stk, glas, bl.a. Trelleborgs glasværk. Første halvdel af det 20. århundrede.
Krakeleret glas i grønne toner.
Fisk, længde 27 cm.
Lampedæksel 16 x 16 cm, højde 19 cm.
Brugsslitage, lampeskærmens overkant med mindre Kantstødt og revner i glasset på den ene side.