2439369. JOSEF FRANK. LYSSTAKE, ET PAR, TIN, FIRMA SVENSK TIN, STOCKHOLM, 1957.
Slankt skaft på rund fod, skålet lysmanchet og lyspiper med fliget dekoration. Højde ca 36 cm.
Mindre buler og ridser. Brugsslitage. En lysestage lidt skævt.
Josef Frank (1885–1967)