242686. BORD og SOFA, Nyrenæssance, 1800-/1900-tallet.
Eg med betræk i læder. Oldnordisk reliefdekoration. Bord, længde 128, bredde 129, højde 78 cm. Sofa, længde 150, dybde 60, højde 110 cm.
Herkomst Upperuds palæ.
Brugsslitage. Mindre pletter. Ridser på læder.