241925. NILS NILSSON (1901-1949). "Bruden" 1936. Olie på lærred.
Monogram signeret NN. 66 x 82 cm.
Herkomstskovfoged Sven Tarras, Gøteborg. Derefter arvet inden for familien.
Udstillinger Göteborgs Kunstmuseum, Nils Nilsson, 7. april - 27. maj 2001 Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 20. oktober - 25. november 2001, afbildet s.32.
Litteratur Kunst i svenske hjem, bind 1, besat og afbildet s. 56 under samling 14: Forstmästare Sven Tarras, Daltorpsgatan 21, Göteborg.
Werner, Jeff; Nils Nilsson , Göteborg 1997, nævnt og afbildet s.199, billede 91.