UNIFORM m / 1886 MED TILBEHØR, SVERIGE.

2406290. UNIFORM m / 1886 MED TILBEHØR, SVERIGE.

En uniform m/ 1886 tilhørende en kaptajn ved Kalmar Regiment I 21. 1623-1927.
Uniformen indeholder to paradeskjolde. en m/ 1817 og en m/ 39 som mangler spænde, og to sporer.
Fire ekstra skulderklapper hvoraf to med Befæstningens troppekampmærke medfølger.
Derudover medfølger en række andre skulderklapper fra bl.a. I 12, trenser og kasketmærke m/46 til kaptajn.
Størrelse på våbenskjoldet er brystbredde ca 36 cm, skulderbredde ca 40 cm, indvendig ærme ca 44 cm, yderste ærme ca 64 cm, ryglængde ca 75 cm.
Bukserne er ca 110 cm i længden og ca 86 cm i bredden.

Brugt Brugsslitage.

Få foretaget en gratis vurdering!

Brugt Brugsslitage.

Antal besøg: 1.458