Højrygget lænestol model 620. Design 1962. Skaller i hvidlakeret glasfiber, hynder fyldt med dun og betrukket med brunt læder. H. 89, B. 87, D. 83 cm.
Alderssvarende stand med brugsspor på læderet. En søm er åben på forkanten af sædehynden, rygpuden har en rift i siden, læderet på det ene armlæn er let beskadiget. Lette ridser på bagsiden.