DIETER RAMS. Vitsoe & Zapf, højrygget lænestol model 620 (78-2).

2401093. DIETER RAMS. Vitsoe & Zapf, højrygget lænestol model 620 (78-2).

Højrygget lænestol model 620. Design 1962. Skaller i hvidlakeret glasfiber, hynder fyldt med dun og betrukket med brunt læder. H. 89, B. 87, D. 83 cm.

Alderssvarende stand med brugsspor på læderet. En søm er åben på forkanten af sædehynden, rygpuden har en rift i siden, læderet på det ene armlæn er let beskadiget. Lette ridser på bagsiden.

Tema

DESIGN from BAUHAUS to SPACE AGE III

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Art and Design Auctions
Antal besøg: 686