239883. LÆNESTOL "Ax-Chair", Peter Hvit og Orla Mölgaard-Nielsen, Fritz Hansen, Danmark. Designet 1947.
Samlet højde ca. 78 cm.
Bøg og teaktræ med betræk i brunt læder.
Stemplet.
Brugsslitage. Beskadigelse af fastgørelse til sæde i den ene side - Sekundært supplement.