STOL, rokoko, Sverige, 1700-tallet.

2393059. STOL, rokoko, Sverige, 1700-tallet.

Stol, Rokoko, midten af 1700-tallet. Birk, fyrretræ. Klip musling og forkant. Maleri 1800-tallet. Løst sæde med omkreds.
Højde 99 cm Sædehøjde ca 40 cm Sædebredde ca 45 cm.

Antik genstand. Løs i limning, senere maling, bagmontering med løs Sæt, se billede. Sæde 19. århundrede. Aldersslitage, mærker og patina.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 770