Stol med sæde og ryg i sortlakeret stanglimet træ, med stel af stål. Designet af Jonas Bohlin og produceret af Källemo. Stemplet.
Mål: højde 90 cm, bredde 50 cm, sædehøjde 45 cm.
Brugsslitage ridser og mærker. Trædele med revner i samlinger, ramme med korrosion.