AUGUST STRINDBERGS SKÄRKARLSLIF OSV. (4).

2381176. AUGUST STRINDBERGS SKÄRKARLSLIF OSV. (4).

STRINDBERG, AUGUST. Skärkarlslif. Med illustrationer af Hilding Nyman. Stockholm, Fröléen & Comp., 1905.
8:o. 235 x 162 mm. 269 s. Brunt halvfransk bind med 3 forhøjede bind, marmorerede endepapirer og indbundet omslag. Forside bundet omslag repareret, signatur på bagsiden.

STRINDBERG, AUGUST. Den romantiske klokke på Rånö. Stockholm, Bonniers, 1909.
Lille 4. 216 x 157 mm. (2), 136, (1) s. Rødt halvmarokko-bind med guldbeklædt ryg, 5 forhøjede bind, marmorerede endepapirer med gulddekorationslinjer, øvre guldskåret og indbundet foromslag (Knut Hässler). Sture Fribergs bogplade og signatur. Anderledes signatur på titelbladet. Illustreret med vignetter af Rikard Lindström.

Indeholder også: Det Røde Rum. Med akvareller og tegninger af Arvid Fougstedt. Stockholm, Bonniers, 1925 (rødt halvfransk bind med gulddekoreret ryg, hævede bind, marmorerede endepapirer og indbundet foromslag med reparationer (Nanna Grönvalls Eftr. Gunnar Lindberg, Malmø), Sture Fribergs bogplade).

En historie fra Stockholms skærgård. Med 8 tegninger og 4 farveplader. Udgivet af Strindbergsällskapet med introduktion og kommentar af Torsten Eklund. Stockholm, Bonniers, 1948 (band og bogplade som ovenfor, bibliofil udgave på 300 nummererede eksemplarer, hvoraf dette er nummer 143).

4 bind i alt.

Se beskrivelse!

Få foretaget en gratis vurdering!

4 bind i alt.

Se beskrivelse!

Antal besøg: 541