2372810. CARLO MENSE. Tegning, Siebengebirge.
Carlo Mense (1886-1965), tegning, Siebengebirge, akvarel og kul på papir. Naiv skildring af et naturskønt ydre med flere bønder med hestetrukne vogne placeret omkring et lejrbål på en mark med udsigt over bjergene, signeret nederst til venstre og nederst til højre i bly med en personlig dedikation af Vera Mense den '1. marts 1977', 42x52,5cm (68x84cm).
Papiret er lidt revet øverst til venstre og nederst til højre.