235882. TYSK KUNSTNER, 20. C. århundrede.
Gengivelse af træsnit på papir, overmalet med pastelkridt, signeret i midten. AD = Rota ∞. Træsnit fra Dürers Johannes-åbenbaring, forestillende Johannessyn på Patmos, delvist overtegnet med symboler, sort lakstempel til højre og venstre. Mål: 45,5 x 33 cm. Indrammet bag glas.