235629. SOFA, og lænestol, Karl Johan, 1800-tallet.
Sofa længde 185, bredde 75, ryg højde 104, sæde højde 46 cm Lænestol ryg højde 92, sæde højde 46 cm.
Brugsslitage, ridser og blå mærker. Remmen i højre side af lænestolen sidder nogle steder løst. Polstringen på lænestolen er i dårlig stand.