2347204. FRITZ KOCHENDÖRFER (1871-1942). Skulptur, rytter til hest, nr. 217, Art Nouveau, omkring 1920'erne.
formentlig bronzeglaseret keramik, signeret, højde ca. 60 cm, længde 51 cm.
slitage, mindre afvisning, manglende sværd, skader og reparation.