IGNITION RIFLE, Dörsch & von Baumgarten system, CA Fischer, Lübeck, 1860'erne.
2339003. IGNITION RIFLE, Dörsch & von Baumgarten system, CA Fischer, Lübeck, 1860'erne.
Tændrør lavet til jagt, signeret CA Fischer Lübeck. Fischer var butler for den svenske kong Karl XV og hovedsagelig aktiv i 1860'erne. Mekanismen er baseret på Dörsch & von Baumgarten tændrørssystem, som igen var en videreudvikling af Dreyses berømte tændrørssystem. Dörsch & von Baumgartens system blev fremstillet på meget kort tid og havde en meget begrænset distribution. I 1861 overtog det tyske lille kongerige Schaumburg-Lippe systemet militært og fremstillede mere end tusinde rifler før det tyske imperiums fyrstedømme. Denne riffel er dog fuldstændig civil i sin fremstilling og ser ud til at være næsten ubrugt.
Helt lager i valnød, netskåret og hornnæse. Stålbeslag. Skuffe og tønde brunet.
Mekanisk som ny, bip i næsten ny stand.
Kaliber 11,4 mm. Længde: 123 cm.