2336200. THOMAS COLLIER (1840-1891). MAWDDACH DAL.
signeret og dateret 1874 ?, akvarel, 24 cm x 34,5 cm, i originalt forgyldt beslag og ramme, 48 x 59 cm samlet, rammen med påsat plade med titel og kunstnernavn Ejendommen af afdøde fru Gina Chamberlain, sælges efter ordre fra eksekutører ***Sir Austen Chamberlain, KG, PC (1863-1937), statsmand, søn af Joseph Chamberlain og ældre halvbror til premierminister Neville Chamberlain. Sir Austen tjente som finansminister og var kortvarigt konservativ partileder, før han tjente som udenrigsminister. Sir Austen og Lady Ivy Chamberlain havde to sønner, Joseph og Lawrence. Joseph Chamberlain (1907-1979) giftede sig med Gina, født MacDonald (1920-2021).
generelt god stand, skader og tab af ramme, plade meget slidt med dele af kunstnernavn slettet.