2333562. SOFA, årgang, 1960'erne.
Sofa, to-personers, fuldpolstret med tekstil af lysegrøn fløjlstype. Løse dunpuder. Næsesavfjedre nedenunder. Ben i ek.
Anden halvdel af det 20. århundrede.
Højde 82 cm Sædehøjde 38 cm Længde 150 Dybde ydre mål 80 cm.
Slid på armlæn. Almindelig Brugsslitage. Sædehynder med mindre pletter, frakke med pletter, se billede.