2333464. SOFA, årgang, 1960'erne.
Sofa, to-personers, fuldpolstret med tekstil af lysegrøn fløjlstype. Løse dunpuder. Næsesavfjedre nedenunder. Ben i ek.
Anden halvdel af det 20. århundrede.
Højde 82 cm Sædehøjde 38 cm Længde 150 Dybde ydre mål 80 cm.
Brug på armlæn, på ryg, se billeder. Almindelig Brugsslitage.