FOOD SERVICE, porcelæn, 57 dele, F Adolph Schumann, Tyskland, anden halvdel af det 19. århundrede.
2324804. FOOD SERVICE, porcelæn, 57 dele, F Adolph Schumann, Tyskland, anden halvdel af det 19. århundrede.
15 tallerkener, diameter 24 cm 6 dybe tallerkener, diameter 25 cm 12 tallerkner, diameter 20 cm 13 tallerkener, diameter 15,5 cm Suppeterrin med låg, diameter 23,5 cm 2 underkopper, længde 23-25 cm 2 serveringsfade oval form, længde 27-40,5 cm 3 serveringsfad kvadratisk, 17-19 cm 2 serveringsfad oval form med hank, længde 27 cm Todelt serveringsskål, længde 14 cm.
Brugsslitage, mindre glasurtab. Forskellige årgange.
32 dele med Kantstødt og revner medfølger.