231881. FICKUR, Elgin National Watch Company, omkring århundredeskiftet 1900.
Med kæde og tildelingsnøgle.
Skrevet på indersiden, Elgin Natl Watch Co 12072290 Patent Pinion Elgin JW Diameter ca 6 cm.
Brugsslitage, glasset med hård slid, ikke gennemgået.