Figur / skulptur, kamel, terracotta, Kina, Tang-dynastiet (617-907), certificeret omkring 780 e.Kr.

2313976. Figur / skulptur, kamel, terracotta, Kina, Tang-dynastiet (617-907), certificeret omkring 780 e.Kr.

Figur / skulptur, kamel, terracotta, Kina, Tang-dynastiet (617-907), certificeret omkring 780 e.Kr. Støbt gravfigur lavet af terracotta (Mingqi) i form af en stående baktrisk kamel med buet, lang hals, lukket mund og totlignende manke, sadlet med et ovalt dække over to modstående pukler, de lysebrun-grå skår dækket med hvid slip, kroppen malet med okkerfarvet pigment og accenter i orange og sort, monteret på en rektangulær sokkel, med termoluminescerende ægthedscertifikat, H.36.5cm, B29cm, D.13.5cm.

Spor af gnidning svarende til alder, delvist restaurerede revner og mindre buler, ridser og pletter, spor af den originale maling til stede, sokkel med ujævnheder forårsaget af ild og hage, mave og balder med små borehuller fra minimalt invasiv prøvetagning.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 520