GLASSERVICE, fuld krystal og glas, 14 dele, 20. århundrede.
230874. GLASSERVICE, fuld krystal og glas, 14 dele, 20. århundrede.
Slibet fuld krystal. Vase og karafler i almindeligt glas.
Vas, H: ca. 18 cm.
Stor karaffel, H: ca 17,5 cm Lille karaffel, H: ca 15,5 cm Tallerken, L: 34 cm, B: 18 cm 4 stk. drikkeglas, H: 9 cm 4 stk. vinglas, H: 12, 5 cm 2 stk. små skåle, diam: 8 cm.
Brugsslitage. Kantstødt på den lille karaffels knop, mindre kanthak på serveringsfadet og på tre drikkeglas.
Vas, H: ca. 18 cm.