2293499. SLAGSLÅS. Tyskland / Østrig, 1600-1800-tallet.
Slaglås udsmider formentlig fremstillet i tysk kulturområde omkring 1850. Ribbet hjullåstønde med smedstempel, 1600-tallet.
Slaglås med fungerende hurtigtryk. Valnøddekolbe med dioptrimontering. Forsølvede beslag med rigelig gravering. Varestang, delvist i træ. Kaliber: 15 mm Længde 121 cm.
Brugsslitage, dioptri mangler. Ladestang afbrudt under skoning (skoning inkluderet).