Die Orden, Wappen und Flaggen aller Regenten und Staaten in originalgetreuen Abbildungen vermehrt durch die speciale Beschreibung der sämtelen Orden. 1 + Tillæg.

2281083. Die Orden, Wappen und Flaggen aller Regenten und Staaten in originalgetreuen Abbildungen vermehrt durch die speciale Beschreibung der sämtelen Orden. 1 + Tillæg.

Leipzig, Motitz Ruhl 1883. tysk 63 s. + 38 krom litografiske farveplader. Løs i mappe.

+ Tillæg. Leipzig, 1887. 8, 18 s. + 34 krom litografiske farveplader. Løs i mappe. Tysk.

2 bind

Indhold: "Deutsche Reich. Kongeriget Preussen. Kongeriget Bayern. Kongeriget Sachsen. Kongeriget Württemberg. Storhertugdømmet Baden. Storhertugdømmet Hessen. Storhertugdømmet Mecklenburg-Schwerin und Strelitz. Oldenburg. Sachsen-Weimar. Braunschweig. Anhalt. Altenburg, Coburg-Gotha, Meiningen. Lippe Detmold og Schaumburg-Lippe. Waldeck. Schwarzburg-Rudolstadt og Sondershausen. Fürstenthümer Reuss ältere und jüngere Linie. Frie byer (Hamburg, Bremen, Lübeck). Belgien. Bulgarien. Danmark. franske republik. Grækenland. Storbritanien. Italien. Liechtenstein. Monaco. Luxembourg. Holland. østrigsk-ungarsk monarki. pavelig stol. Portugal. Rumænien. Rusland. Republikken San Marino. Sverige og Norge. Schweiz. Serbien. Spanien. det tyrkiske rige. Kina. japansk. Persiske Rige. Kongeriget Siam. Egypten. Liberia. Marokko. Orange Fristat. Tunis. Argentinske Republik. Bolivia. Brasilien. Chile. Colombia. Costa Rica. Ecuador. Guatemala. Haiti. Honduras. Mexico. Nicaragua. Paraguay. Peru. San Domingo. San Salvador. Uruguay. Venezuela. Vereinigte Staaten af Nordamerika. Australien. Kongeriget Hawaii 38 + 32 + IIA + IIB, = 72 plader (komplet) To porteføljer med løse plader. 26 cm, plader samlet samlet for hver portefølje. Die Orden, Appen und Flaggen aller Regenten und Staaten. Anden version. 1883, 8 siders liste over plader plus Tekstpjece 'Specielle Beschreibung der Orden, 1884' 64 sider. plus XXXVIII løse farvelitografiske plader. MED Die Orden, Wappen und Flaggen Supplement 1887, 8 siders liste over plader plus 'Specielle Beschreibung der Orden, Supplement, 1887' 18 siders tekst plus XXXIV løse litografiske farveplader. Indeholder plader IIA og IIB. Pladerne er samlet færdige.

brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

2 bind

brugsspor.

Antal besøg: 556