AUTOGRAF. Jesse Owens (1913-1980), Guy Drut (1950-) amerikansk sprinter, fransk hækkeløber.

2279821. AUTOGRAF. Jesse Owens (1913-1980), Guy Drut (1950-) amerikansk sprinter, fransk hækkeløber.

Jesse Owens vandt 4 guld ved OL 1936 i Berlin (100 m, 200 m, længdespring og 4 x 100 m). Owens er blevet kåret som en af det 20. århundredes bedste atleter. Guy Drut vandt OL-guld ved OL i Montreal i 1976 og OL-sølv ved OL i München i 1972. Begge signaturer på to forskellige signerede kort. Kortene blev monteret sammen med et stort farvefoto taget af Uno Grönkvist på en tavle i størrelsen 50 x 70 cm. Underskrifterne taget personligt. Jesse Owens signatur i meget god stand og Guy Drut i god stand. Alle indtægter går til Læger Uden Grænser. Proveniens: Uno Grönkvists autografsamling.

Signaturerne er i rigtig god stand.

Tema

Bøger

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Bøger

Antal besøg: 956