Percussion riffel, Gallagher Carabin.

2278677. Percussion riffel, Gallagher Carabin.

Gallagher karabine ombygget i det 19. århundrede til kaliber 12 med manuelt tændrør.
Sandsynligvis af firmaet Bannerman´s, der købte våben til den amerikanske hær og tjente og konverterede den. Ærmer medfølger.
Tagget: Gallagers patent 17. juli 1860 Fremstillet af Richardson & Overman PHILADA 18254.
Længde: 124,5 cm.

Brugsslitage, mærker og ridser. Der ydes ingen funktionsgaranti.

Få foretaget en gratis vurdering!

Længde: 124,5 cm.

Antal besøg: 2.418