Den imponerende ring/herrering er lavet af 935 sølv, stemplet og fuldstændig forgyldt i 14 karat gult guld.
Det er lavet i form af et løvehoved. Runde facetterede naturlige smaragder bruges som øjne og en rund facetteret naturlig rubin i munden.
RG 61 = 19,5 mm indvendig diameter, vægt 4,3 gram.
Ringhoved 20,9 x 17 mm.
Ringhoved 20,9 x 17 mm.