Lovis Corinth (1858-1925), litografi, siddende nøgen. Repræsentation af en kvindelig nøgen siddende på en stol med hævet blik, signeret med blyant nederst til højre og redigeret '4/25' til venstre, 35,5x26cm (63x45,5cm).