2244281. SPANSK PEAK JAR XIX ÅRHUNDREDE. STUNNET SØLV.
Manieristisk stil, påsat næb med skægget maske, mejslede detaljer.
stansning Stykke fra det 19. århundrede efter modellerne af tudkanderne fremstillet i Sevilla fra det 16. århundrede, med et håndtag i form af en omvendt 5. For eksempel kan vi finde en kande med en tud af denne stil i Parroquia de la Encarnacion (museet) i Arjonilla, Jaén, dateret i slutningen af det 16. århundrede.
27,5x25,5x11 cm. 1068 gram.
27,5x25,5x11 cm. 1068 gram.