SPANSK PEAK JAR XIX ÅRHUNDREDE. STUNNET SØLV.

2244281. SPANSK PEAK JAR XIX ÅRHUNDREDE. STUNNET SØLV.

Manieristisk stil, påsat næb med skægget maske, mejslede detaljer.
stansning Stykke fra det 19. århundrede efter modellerne af tudkanderne fremstillet i Sevilla fra det 16. århundrede, med et håndtag i form af en omvendt 5. For eksempel kan vi finde en kande med en tud af denne stil i Parroquia de la Encarnacion (museet) i Arjonilla, Jaén, dateret i slutningen af det 16. århundrede.
27,5x25,5x11 cm. 1068 gram.

Præsenterer tegn på tid.

Tema

Special Summer Auction 2022

Få foretaget en gratis vurdering!

27,5x25,5x11 cm. 1068 gram.

Præsenterer tegn på tid.

Tema

Special Summer Auction 2022

Antal besøg: 727