SMYKKER, sølv og halvædelsten, 20. århundrede.

2235451. SMYKKER, sølv og halvædelsten, 20. århundrede.

Vedhæng, kugle med filigran, længde ca 5,5 cm Charm, sko med turkis, længde ca 3 cm Vedhæng, træ i ring, skåret af en libanesisk mønt (25 piastres), diameter ca 2,5 cm Vedhæng, kryds med grøn sten , gravering af Jerusalem på bagsiden. Længde ca 5 cm Et par øreringe, med turkis, clips. Længde ca 4 cm Ring, med turkiser, justerbar størrelse med åbent bånd Ring, stemplet sterling, turkis, ringstand 15,5 / 49 Et par øreringe, terningformede med turkiser, længde ca 4 cm Totalvægt ca 59 gram.

Ustemplede smykker er syretestet for sølv.
Brugsslitage, turkis mangler på den ene ørering.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 625