2225527. CHIFFONIER, imperium sidste halvdel af det 19. århundrede.
Mahogni med forgyldte metalbeslag. Lige tilspidset form med trommeskjold, 3 skuffer og skriveinteriør bag klap, trækhåndtag i form af løve mascarons, låseskiver med overflødighedshorn og putto dekoration. Længde 99, bredde 51, højde 146 cm.
Brugsslitage, bleget, renoveret og suppleret, mindre skader.