CHIFFONIER, imperium sidste halvdel af det 19. århundrede.

2225527. CHIFFONIER, imperium sidste halvdel af det 19. århundrede.

Mahogni med forgyldte metalbeslag. Lige tilspidset form med trommeskjold, 3 skuffer og skriveinteriør bag klap, trækhåndtag i form af løve mascarons, låseskiver med overflødighedshorn og putto dekoration. Længde 99, bredde 51, højde 146 cm.

Brugsslitage, bleget, renoveret og suppleret, mindre skader.

Nøgle/nøgler findes

Få foretaget en gratis vurdering!

Nøgle/nøgler findes

Antal besøg: 1.076