VINGET SKARABBE, Egypten, 26. dynasti (664-525 f.Kr.). Total B: 11,5 cm. L skarabæ: 3,2 cm. Begravelsesamulet beregnet til at beskytte mumiens hjerte. Vingerne er sandsynligvis originale til stykket.

2223518. VINGET SKARABBE, Egypten, 26. dynasti (664-525 f.Kr.). Total B: 11,5 cm. L skarabæ: 3,2 cm. Begravelsesamulet beregnet til at beskytte mumiens hjerte. Vingerne er sandsynligvis originale til stykket.

Scarab, Egypten, 26. dynasti (664-525 f.Kr.). Samlet bredde 11,5, scarab længde 3,2 cm. Amulet fra mummy sweep. Vingerne sandsynligvis oprindeligt forbundet.
Herkomst: Lennart Diener / Herkomst: Lennart Diener.
Ekspertise: Geoffrey Metz, fhv. Antiquari Gustavianum - Uppsala ÆGYPTENS ESSENS I mødet mellem to sjælfulde personligheder sker der unikhed.

Lennart Diener og Sten Valter Wångstedt udviklede netop et sådant bekendtskab.

Et resultat af det kan Crafoord Auktioner Stockholm nu præsentere på omkring fyrre auktioner af sjælden historisk værdighed: Lennart Dieners ekstraordinære samling af gamle egyptiske genstande, op til omkring 5.000 år gamle og meget sjældne.

Lektor og overlæge Lennart Diener var en forløber inden for brugen af røntgenteknologi. Allerede under sine studier i 1940'erne interesserede han sig for etnografi og egyptologi, især ud fra et lægehistorisk synspunkt. Som leder af røntgendiagnostik ved Karolinska Institutet i Stockholm blev han derefter internationalt kendt for sit arbejde med at undersøge mumier. Han foretog en række rejser til Egypten, hvor han også var inviteret til at holde foredrag på det egyptiske museum i Kairo. Han holdt også foredrag ved medicinhistoriske symposier i Norden, skrev hyppigt i Svensk Medicinhistorisk Tidskrift og blev udnævnt til direktør for Medicinhistoriska Museet.

Sten Valter Wångstedt var et af de helt store navne i både svensk og international egyptologi. Han var docent ved Uppsala Universitets Institut for Egyptologi, deltog i udgravninger og var verdenskendt for sin specialviden om et meget begrænset område – det gamle egyptiske skriftsprog Demotisk.

Sten Valter Wångstedt var 1955-1970 direktør for den egyptiske afdeling på Middelhavsmuseet i Stockholm. Det var i den periode, at han og Lennart Diener begyndte at arbejde sammen og blev gode venner. Wångstedt solgte mange interessante genstande til Diener fra sin egen samling, alle omhyggeligt museumsmærkede og katalogiserede. Resten blev doneret til Uppsala Universitets museum Gustavianum, hvor det kan findes i dag.

Lennart Dieners kollektion er fremragende.

Genstandene omfatter en kosmetisk træske, en ushapti, der sandsynligvis fulgte værkføreren Bak-wer ind i graven, en 3.700 år gammel malet trætyr i bemærkelsesværdig god stand fra en bondegård og et 5.500 år gammelt prædynastisk ceremonikar. med en malet dekoration, der udviklede sig til hieroglyfen for vand.

Dette er en særlig lejlighed for både samlere og os på Crafoord Auktioner Stockholm, med genstande af åbenlys international statur, bakket op af førsteklasses herkomst, og den anden halvdel af dem finder du kun på Uppsala Universitets Gustavianum.

ÆGYPTENS ESSENS Lennart Diener og Sten Valter Wångstedt delte en stærk interesse for etnografi og egyptologi.
Det var sådan, de blev gode venner, og derfor kan Crafoord Auktioner Stockholm præsentere en ekstraordinær samling af gamle egyptiske genstande med herkomst af dem begge.
Lektor og overlæge Lennart Diener var en pioner inden for brugen af røntgenteknologi. Allerede under sine studier i 1940'erne interesserede han sig for etnografi og egyptologi, især ud fra et lægehistorisk synspunkt. Som ansvarlig for røntgendiagnostik på Karolinska Institutet i Stockholm blev han internationalt kendt for sit arbejde med at undersøge mumier. Han foretog en række rejser til Egypten med det formål og blev inviteret til at holde foredrag på det egyptiske museum i Kairo. Han holdt også foredrag ved medicinske symposier i Norden, skrev hyppigt i Svensk Tidskrift för Medicinsk Historie og blev udnævnt til direktør for Medicinhistoriska Museet i Stockholm.
Sten Valter Wångstedt etablerede sig som en førende autoritet inden for egyptologi i både Sverige og internationalt. Han var lektor ved Uppsala Universitet, deltog i udgravninger og var verdensberømt for sin ekspertise inden for et meget begrænset emne - det gamle egyptiske demotiske sprog. Sten Valter Wångstedt var direktør for den egyptiske afdeling på Middelhavsmuseet i Stockholm 1955-1970. I løbet af denne tid begyndte han og Lennart Diener at samarbejde og blev gode venner. Wångstedt solgte mange interessante genstande til Diener fra sin egen samling, alt omhyggeligt museumsmærket og katalogiseret. Resten blev doneret til Uppsala Universitets Gustavianum museum, hvor det forbliver i dag.
Lennart Diener-kollektionen er fremragende.
Højdepunkterne omfatter en kosmetikske af træ, en ushapti, der sandsynligvis fulgte værkføreren Bak-wer i graven, en 3.700 år gammel malet trætyr i bemærkelsesværdig god stand fra et gårdsæt og en 5.500 år gammel præ-dynastisk ceremoni. kar med malet dekor, der udviklede sig til hieroglyffer for vand.
Dette er en særlig lejlighed for både samlere og os på Crafoord Auktioner Stockholm, med meget sjældne genstande af åbenlys international højde, bakket op af en førsteklasses herkomst. Den anden halvdel af denne samling, indsendt af Wångstedt, kan kun findes på Uppsala Universitets Gustavianum.

Ingen anmærkninger.

Tema

The essence of Egypt

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Tema

The essence of Egypt

Antal besøg: 1.322