VÆGPENDUL i Louis XV stil, urværk stemplet Japy Frere, Frankrig. Århundredeskiftet 1900.

220556. VÆGPENDUL i Louis XV stil, urværk stemplet Japy Frere, Frankrig. Århundredeskiftet 1900.

Vægur med kasse af kold forgyldt bronze og udskåret dekoration af akantusblade, rocailler Urskive i emaljeret plademetal, arabertal Urværk mærket 28007, 5 2 og stemplet Japy Freres & Co Med D'Honneur-vedhæng medfølger Édouard Louis Frédéric Japy og sønnerne" Pierre," Louis drev virksomheden i sin fars hjemby Beaucourt mellem 1806 og 1930.

Brugsslitage Ikke funktionstestet Nøgle mangler.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.233