219696. SADELPALLE i træ med lædersæde. 20. århundrede.
Sadelskammel med aftagelig hynde og dekoration i malet metalplade Hynde med betræk af træuld og snøret pudebetræk i læder. Hynde med præget dekoration af egyptiske motiver.
Brugsslitage til pude knækket, metalpladedekoration løs, bensnøring knækket.