AUTOGRAF, Farah Diba Pahlavi (1938-) Kejserinde af Iran.

2193701. AUTOGRAF, Farah Diba Pahlavi (1938-) Kejserinde af Iran.

Var mellem 1959 og 1979 kejserinde af Iran gift med Shah Mohammad Reza Pahlavi. Hun spillede en fremtrædende offentlig rolle som regimets ansigt og udøvede også en vis indflydelse, især i kulturelle og sociale anliggender, gennem de foreninger, hun støttede, og i sine aktiviteter som forbindelsesled mellem shahen og folk, der søgte hans hjælp gennem hende , Hun praktiserede også betydelig velgørenhed. Signeret sort/hvid foto 18 x 24 cm. Dedikeret til Uno Grönkvist i Pahlavis egen hånd. Dateret april 2002. Signatur og foto i rigtig god stand. Alle indtægter går til Læger Uden Grænser. Proveniens: Uno Grönkvists autografsamling.

Signatur og foto i rigtig god stand.

Tema

Book auction

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Book auction

Antal besøg: 995