218527. BORDPENDUL, "Bulle patent", Frankrig, 1920'erne.
Metal, træ og krystal. Synlig mekanik, messing på træbund, skåret krystalkuppel, batteridrevet.
Efter sigende det første elektriske bordur. Patenteret 1920 af Maurice Favre-Bulle, Frankrig.
Højde 38 cm, længde 25 cm.
Brugsslitage.