VASE i kunstglas. Signeret Orrefors, Brynja nr. 469 Sven Palmqvist, (1967 unik).

217884. VASE i kunstglas. Signeret Orrefors, Brynja nr. 469 Sven Palmqvist, (1967 unik).

Højde 15 cm Diameter 19 cm (Brynja = Kraka) Sven Palmqvist præsenterede den nye teknologi Kraka 1944. De første glas blev nummereret med gral og blonder, da udsmykningen af et net så ud til at ligne en blonde. Sven Palmqvist har dog ladet sig inspirere af en netpanser, som en af glasarbejderne bar i kabinen. Palmqvist har siden brugt netdekorationen som panser som mønster på glasset. Hvad man i dag ved er, at der er kommet 3 med produktionsårene 1967-1969, hvoraf den vi nu sælger er nr. 469 fra 1967 og nr. 3 i rækkefølgen og som er den tidligst kendte.

Mindre ridser i bunden, ellers i funktionsdygtig stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.685