VÆGPENDUL, gustaviansk stil omkring 1900, Stockholm.
217107. VÆGPENDUL, gustaviansk stil omkring 1900, Stockholm.
Forgyldt træ. Urskive mærket August Ljungqvist. Urværket er stemplet Gustav Becker. Indvendigt spejlglas. Nøgle og pendul medfølger. Højde 97 bredde 50 cm.
Alders slid. Ikke funktionstestet. Lidt dekorativt element løst.