RING, guld, emalj, rubin, diamanter, Indien.

2159567. RING, guld, emalj, rubin, diamanter, Indien.

Grön, röd och vit emalj, cabochonslipad rubin diameter 3,5 mm, storlek 16,5, vikt ca 7 g.

Ur Oppi Untrachts privata samling

Tillsammans med sin fru Saara Hopea reste Oppi Untracht på 1960-talet omkring i Indien och Nepal för att dokumentera och fotografera traditionella smyckena. Han anskaffade under deras resor en stor privat smyckessamling som ställts ut i Finland och Sverige.

Små skador i emaljen.

Få foretaget en gratis vurdering!

Små skador i emaljen.

Antal besøg: 750