Grön, röd och vit emalj, cabochonslipad rubin diameter 3,5 mm, storlek 16,5, vikt ca 7 g.
Ur Oppi Untrachts privata samling
Tillsammans med sin fru Saara Hopea reste Oppi Untracht på 1960-talet omkring i Indien och Nepal för att dokumentera och fotografera traditionella smyckena. Han anskaffade under deras resor en stor privat smyckessamling som ställts ut i Finland och Sverige.
Små skador i emaljen.
Små skador i emaljen.