Längd 84 cm, vikt ca 218 g, kontrollstämplad Ossian Hopea Borgå 1977
Ur Oppi Untrachts privata samling
Tillsammans med sin fru Saara Hopea reste Oppi Untracht på 1960-talet omkring i Indien och Nepal för att dokumentera och fotografera traditionella smyckena. Han anskaffade under deras resor en stor privat smyckessamling som ställts ut i Finland och Sverige.
Ingen anmærkninger.
Ingen anmærkninger.