BAJONET m / 94 - 14, Sverige.

BAJONET m / 94 - 14, Sverige.
2154244. BAJONET m / 94 - 14, Sverige.

En svensk bajonet m/94-14 til riflen med samme nummer og til K-piste m/45 C. Bærelæder mangler.
Samlet længde ca 48,5 cm, klingelængde ca 33 cm.
Bajonetten er stemplet med et kronet anker og EJ AB og fremstillet i Eskilstuna.
På parerstangen er den stemplet A 2 (Göta Artillerireg. 1794-1962 beliggende i Gøteborg) og nummeret 942.
Poden er stemplet med I.2 (Göta Livgarde 1809-1939 beliggende i Stockholm) og nummeret 808.
Sikkerhedslåsen på bajonetten virker.

Brugt Brugsslitage, enkelte ridser og lidt overfladerust.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 2.017